ІМУНІЗАЦІЯ

Імунізація широко визнана одним з найуспішніших і ефективних заходів охорони здоров’я щодо збереження життя і здоров’я людей з усіх існуючих. Вона дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смерті від інфекційних хвороб в світі.

Однак, за даними ВООЗ, кожна п’ята дитина в світі не охоплена вакцинацією, що є причиною високої дитячої смертності в країнах, де державні програми імунізації проти інфекційних хвороб не мають сталого фінансування.

Що таке вакцинопрофілактика? Вакцинопрофілактика – одне з найбільших досягнень людства і найнадійніший спосіб попередження інфекційних захворювань. Чи існують епідемії зараз? Інфекційні захворювання і сьогодні продовжують забирати життя людей. У різних країнах, де частіше, де рідше, відбуваються спалахи інфекційних захворювань. У країнах Африки і Азії, де не проводиться масова вакцинація, щорічно захворюють мільйони і вмирають сотні тисяч дітей. У 90-ті роки через масову відмову від вакцинацій Україна пережила епідемію дифтерії. Тоді, за даними МОЗ, захворіли 20 тис. людей, майже 700 померли

За даними ВООЗ щорічно у світі:

Кір – хворіють 30-40 мільйонів дітей і гинуть понад 800 тисяч.

Кашлюк – хворіють понад 50 мільйонів дітей, з них помирають 600 тисяч

Що таке імунізація?

Імунізація допомагає захистити Вас від інфекційних захворювань. А також сприяє зниженню поширення захворювань і запобігає епідемії. У більшості випадків імунізація проходить у вигляді ін’єкцій. Препарат, який вводитися називається вакцина, а процес вакцинацією або імунізацією.

У вакцині, як правило, міститься невелика кількість ослаблених або мертвих форм мікроогранізмов або вірусів, які викликають захворювання. Такого кількість не достатньо для розвитку захворювання в дійсності. Але його цілком достатньо для формування відповіді імунної системи, при якому виробляються антитіла. Згодом антитіла зможуть розпізнавати і атакувати подібні мікроорганізми або віруси при попаданні в організм.

Іноді вакцинація не запобігає захворюванню повністю, але сприяє більш легкому його течією. Одні вакцинації робляться тільки один раз. Інші вакцинації проводяться в кілька етапів.
Більшість працівників охорони здоров’я, дослідників у галузі медицини і професійних медичних організацій рекомендують дітям проходити вакцинацію. Вакцинація запобігає виникненню інфекційних захворювань, проти яких часто не існує лікування. В результаті такі захворювання можуть призводити до ускладнень і навіть настання смерті.
Для деяких людей існують протипоказання для вакцинації або, ж імунітет у них після щеплення не розвивається. Єдиним захистом таких людей від інфекційних захворювань може бути вакцинація інших людей. За умови якщо інші люди проходять вакцинацію, захворювання стає менш поширеним.

Організм реагує на вакцинацію, як правило, добре і якщо незначні ускладнення і виникають, то тривають вони не довго. Важкі ускладнення після вакцинації трапляються вкрай рідко.
У рідкісних випадках працівники охорони здоров’я можуть рекомендувати пройти вакцинацію пізніше:

  • При виникненні сильних алергічних реакцій на вакцину або її компоненти в минулому.
  • Серйозні захворювання, наприклад, важка блювота і /або діарея (у разі підозри зневоднення організму), пневмонія, бронхіт або важкі напади астми. Але дитина із захворюванням в легкій формі, таким як, застуда, легка діарея, незначні інфекційні захворювання вух або лікування антибіотиками, може проходити вакцинацію.

Календар профілактичних щеплень

В різних країнах до Національного календаря щеплень включені різні інфекційні хвороби, для запобігання яких проводиться вакцинація. Перелік цих хвороб залежить від рівня інфекційної захворюваності в країні, фінансових можливостей, доведених наукою доказів, щодо доцільності та ефективності вакцин, рекомендацій фахівців тощо.

Вакцинація в Україні проводиться у відповідності до Календаря щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду, і на сьогодні, за умови його дотримання, він є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету.

Профілактичні щеплення населенню в Україні здійснюють відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11.08.2014 № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні». Цим наказом затверджено Календар щеплень, який визначає зокрема:

  • перелік та порядок здійснення щеплень;
  • порядок вакцинації дітей з порушеним графіком щеплень;
  • порядок щеплення осіб з особливостями стану здоров’я;
  • рекомендовані щеплення тощо.

У цьому Календарі основні терміни вжито в таких значеннях:

  • вакцинація (щеплення, імунізація) — створення штучного імунітету в людини до певних інфекційних хвороб шляхом введення вакцини, анатоксину чи імуноглобуліну;
  • первинний вакцинальний комплекс — курс профілактичних щеплень, необхідний для створення базового імунітету проти певних інфекційних хвороб;
  • ревакцинація — повторне введення вакцини чи анатоксину з метою підтримання штучного імунітету в людини до певних інфекційних хвороб.